Jak na zklidnění žaludku a střev?

Problémy se zažíváním mohou být nepříjemné a ovlivňují kvalitu našeho každodenního života. Pokud pociťujete nadýmání, pálení žáhy, bolesti břicha nebo jiné obtíže, máme pro vás praktické rady, jak efektivně zklidnit žaludek a střeva. Tento článek vám nabídne osvědčené tipy a způsoby, jak pečovat o zdraví svého trávicího systému.

bolestivé strávení

Přirozená strava jako základ pro naše zdraví

Kde vůbec začít, pokud si pokládám otázku: „Jak na zklidnění žaludku a střev dlohodobě?“. Mezi první a hlavní jednoduché kroky, které dokáže snadno každý zařadit je jíst kvalitní stravu a omezit průmyslově zpracované potraviny či jídla formou fast food. Na co bych se rozhodně zaměřil  během výběru kvalitní stravy:

  • Vyhýbejte průmyslově zpracovaným potravinám: Ultra zpracované potraviny často obsahují vysoké množství cukru, soli, ale i různých umělých přísad, které často v jídle vůbec nepotřebujeme.
  • Navyšte příjem vlákniny: Ovoce, zelenina, luštěniny a celozrnné obiloviny podporují pohyb střev a přispívají ke zdravějšímu a vyživenějšímu mikrobiomu. U luštěnin je důležité si je správně upravit a připravit.
  • Zařaďte fermentované potraviny a nápoje : Kombucha, kefír, kysané zelí a kimchi obsahují probiotika, která pomáhají obnovit rovnováhu střevní mikroflóry. Začínáte-li se fermenty, či kvašenými produkty, pak je potřeba začínat pomalu a ideálně od šťáv, která jsou šetrnější než například kimči.
  • Dostatečný a pravidelný pitný režim: Dbejte na  dostatečný příjem tekutin, ideálně čisté vody nebo bylinných čajů. Hromada lidí, kvůli práci či jiným aktivitám pije málo tekutin. To pak může i vést k menší detoxikaci (méně čůrání, pocení a další detoxikační cesty)

Kde nejlépe začít?

Podívejte se na aktuálně vypsané kurzy, máte rozhodně z čeho vybírat. Dělám jak online kurzy z pohodlí domova, ale i offline fermentační workshopy

Péče o střevní mikrobiom

Zdravá střevní mikroflóra je klíčem k dobrému trávení i celkové imunitě. Dnes se už díky studiím moc dobře ví, že naše střeva obsahují až 70% imunitního systému. Je zde i přímé propojení střev a mozku (gut- brain axes),  což dnes ukazuje, že to co jíme ovlivňuje i přímo, to jak se cítíme a opačně. Proto dává veliký smysl o mikrobiom pravidelně pečovat. Skvělou péčí o mikrobiom bývají nejčastěji:

  • Probiotika: Dají se snadno sehnat, jako forma doplňku stravy a nebo jí můžete přirozeně získávat z kvašených či fermentovaných produktů a nápojů.  Jako je například: kombucha, tibi limonáda, kysané zelí, kimči, jogurty, sýry, zelný a řepný kvas, mléčný kefír (recept najde ve starším článku) a mnoho dalšího.
  • Prebiotika: Jak už název napovídá jde o potraviny, která pomáhají tělu dodávat výživu pro probiotika. Patří sem potraviny, jako  cibule, česnek, pórek chřest nebo čekanka, mořské řasy, topinambur, jablka banány a mnoho dalších potravin.
  • Pokud je možné omezte antibiotika:  Antibiotika jsou skvělý pomocník, ale někdy umí udělat se střevem pořádnou neplechu. Lidi, kteří naopak z svůj život měli velké množství antibiotik, mohou být mnohem více náchylnější a citlivější na svůj mikrobiom. Dnes už se často dělá, že pokud berete antibiotika s rozumným rozestupem berete i probiotika, aby nedošlo k kompletnímů poničení mikrobiomu. Pokud to není nezbytné, snažte vyhýbat nadměrnému užívání antibiotik, která narušují rovnováhu vaší střevní mikroflóry.

Psychická pohoda a zažívání - je tu spojitost?

Jak jsme si už řekli na začátku článku. Náš mozek je přímo spojený s naším střevem skrze osu střeva – mozek. Zároveň se v našich střevech tvoří i velká část některých důležitých hormonů, jako serotonin (hormon štěstí), dopamin nebo dokonce neurotransmiter GABA (má vliv zklidňující účinky – např. před spaním). Stres  má tedy přímý vliv na stav žaludku a střev, často se cítíme stažení, máme průjmy nebo nás bolí břicho. Chronický stres může způsobit podráždění žaludku, syndrom dráždivého tračníku (IBS) nebo jiné zažívací problémy. Pokud hledáte něco na uvolnění psychické pohody, pak zkuste něco z tohoto:

  • Relaxační techniky: Mezi skvělá a jednoduché relaxační techny patří například. jóga, meditace nebo hluboké dýchání na youtube dnes najdete opravu mnoho jednoduchých cviků.
  • Pravidelný pohyb: Zařadit pravidelný pohyb do vašeho života je nejlepší volba. Pravidelná procházka nebo lehké cvičení podporuje pozitivní vliv na zklidnění žaludku a trávení.
  • Dostatek kvalitního spánku: Kvalitní spánek je dneska velice důležitý. Spánek nám pomáhá regenerovat tělo, což je velice důležité pro naše každodenní fungování. Jako je únava, nervozita, psychická pohoda a mnoho dalších.

Kde nejlépe začít získávat další hodnotné informace?

Pokud vás zajímají nějaké první kroky v podpoře mikrobiomu, pak se určitě podívejte na mé členství na Forendors. Dělám jak online kurzy z pohodlí domova, ale i offline fermentační workshopy.

Jak na zklidnění žaludku a střev - akutně?

Pokud už pociťujete akutní problémy s vaším trávením,  můžete zkusit zařadit i byliny pro vaše tělo a péči o váš žaludek a střeva. Skvělé jsou zde například mátové kapky, či různé druhy čajů.

 

Mezi mojí oblíbenou podporu pro zklidnění žaludku a střev patří:

 

  • Bylinné čaje:

    • Heřmánek: Má protizánětlivé a zklidňující účinky.

    • Máta: Uvolňuje napětí ve střevech a pomáhá při nadýmání.

    • Zázvor: Stimuluje trávení a zmírňuje nevolnost.

  • Aktivní uhlí: Pomáhá při nadýmání a pocitu plnosti tím, že váže toxiny a plyny ve střevech.

  • Lehká dieta: Pokud vás trápí žaludeční nevolnost, volte snadno stravitelné potraviny.

Zdroje

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *