Fermentuju

Vodní kefír: Zdravotní přínosy a fermentace doma

Vodní kefír je osvěžující fermentovaný nápoj, který je známý svými zdravotními přínosy a jednoduchostí přípravy doma. Na rozdíl od mléčného kefíru a kombuchy má vodní kefír jedinečné vlastnosti, které ho činí oblíbeným mezi milovníky zdravé stravy.

vodní kefír

Jak si připravit vodní kefír doma?

Připravit si vlastní vodní kefír doma je snadné jako facka! Stačí smíchat vodu, cukr a kefírová zrníčka (TIBICOS), nechat je fermentovat a voilà, máte lahodnou a zdravou limonádu připravenou k pití. Nejčastěji se používá 40g cukru, 20g kefírových zrn a kus sušeného ovoce. Fermentace nejčastěji trvá mezi 24-48h, podle teploty v místě fermentace. S trochou trpělivosti a lásky k fermentaci můžete mít nekonečné množství tohoto lahodné nápoje přímo z pohodlí vaší kuchyně. 

Jak vzniká vodní kefír?

Vodní kefír je produkt fermentace vody s cukrem, pomocí kultury tibicos, známé také jako kefírové zrno, dále u nás můžete narazit i na různé firmy, které mají trochu jinou směs kultůr. V zahraničí tak můžete snadno narazit na název jako water kefir, kefir de aqua nebo kéfir. Tyto malé zrníčka jsou skutečnými superhrdiny, protože obsahují množství probiotik, enzymů a dalších živých mikroorganismů, které prospívají našemu trávicímu systému a celkovému zdraví.

Zdravotní přínosy vodního kefíru

Nejenže je vodní kefír osvěžující a lahodný nápoje, ale také má nepřeberné množství zdravotních přínosů. Díky velkému obsahu probiotických bakterií obsaženým v kefírových zrníčkách podporuje zdravou střevní mikroflóru a posiluje imunitní systém. Výhoda je i že jde o fermentaci v cukerném roztoku, tudíž je to i vhodným nápojem například pro lidi s intolerancemi nebo stravovacím omezením. Je to jako malý armádní oddíl, který bojuje proti škodlivým bakteriím a pomáhá nám cítit se výborně zevnitř.  

Nejčastěji kladené otázky (FAQ)

1. Můžu použít různé druhy cukru při výrobě vodního kefíru?

Ano, je to možné využít různé druhy cukrů. Nejčastěji však využívám cukrovou třtinu, je chuťově zajímavá a i její zpracování je mnohem šetrnější než klasický rafinovaný cukr. Osobně jsem používal kokosový nebo datlový, ale nejčastěji se stejně vracím k světlé cukrové třtině

2. Jak dlouho trvá fermentace vodního kefíru?

Fermentace může trvat od 24 po 48 hodin až do několika dnů, v závislosti na teplotě a preferované chuti. První část fermentace se nazývá primární fází, dále je zde i možnost sekundární fáze (s ovocem bez fermentační kutury), která se využívá pro lepší dosycení finálního kefíru a hlavně pro ovocné dochucení.

3. Jaké další přísady mohu přidat do vodního kefíru pro vylepšení chuti?

Pro primární fázi je dobré se držet ideálně kombinace vody, cukru a sušeného (nesířeného) ovoce. Zatím co v procesu sekundární fermentace se meze fantazii nekladou stačí využít jakékoliv ovoce, bylinky a nebo zeleninu (ideálně ve formě pyré pro lepší chuť). 

4. Je vodní kefír vhodný pro lidi s laktózovou intolerancí nebo pro vegany?

Ano, vodní kefír v nás sice evokuje něco mléčného, ale jde pouze o ovoce, vodu a cukr. Pokud se někdo bojí cukru – jde primárně o potravinu pro kulturu, takže jeho obsah se v průběhu fermentace neustále mění a čím delší fermentace tím méně cukru a více kyselosti.

5. Jaké jsou nejčastější chyby při přípravě vodního kefíru?

Mezi nejčastější chyby patří použití chlorované vody (zpomaluje a ubližuje fermentační kultůře), příliš vysoká teplota fermentace nebo nedostatečná fermentační doba. Často se ukazuje jako veliký problém nedostatečná hygiena spojená s čistotou fermentačních nádob. 

Závěr

Vodní kefír není jen obyčejný nápoj – je to magický elixír, který posiluje naše tělo a duši. S jeho osvěžující chutí a nepřeberné množství zdravotních přínosů je ta nejlepší volba pro ty, kteří chtějí žít zdravě. 


Tak proč si ho nezkusit připravit doma a dát svému životu nový zdravý rozměr?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *