Jak vyrobit jablečný ocet doma?

Výroba jablečného octu

Jablečný ocet je univerzální domácí přípravek s mnoha zdravotními i praktickými výhodami. Vyrobit si vlastní jablečný ocet doma je jednoduché, levné a zaručuje kvalitní produkt bez přidaných chemikálií. V tomto návodu se naučíte, jak krok za krokem vytvořit živý fermentovaný jablečný ocet, který můžete používat v kuchyni, pro vaše zdraví nebo třeba i jako ekologický čistič.

Proč si vyrobit vlastní jablečný ocet?

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jaké kouzlo se skrývá za láhví jablečného octa? Možná vás překvapí, že výroba domácího jablečného octa je nejen jednoduchá, ale přináší také radost a podporuje vaše zdraví. Domácí jablečný ocet není jen obyčejným ochucovadlem do salátů – je to elixír, který vaše tělo i domácnost ocení. Proč tedy kupovat drahé komerční produkty, když můžete mít vlastní přírodní jablečný ocet plný vitamínů, probiotik a živin? Je to jako mít kouzelný nápoj, který si můžete vyrobit sami doma.

Krok za krokem k dokonalému receptu na jablečný ocet

Výroba domácího jablečného octa je něco, co dokáže každý – od začátečníků až po zkušené. Vše, co potřebujete, je pár jablek, vodu a spoustu trpělivosti. Ale to, co na první pohled vypadá jako jednoduchý proces, skrývá malá tajemství, která udělají váš ocet opravdu jedinečným. Jablečný ocet se vyrábí fermentací, což je proces, při kterém se přírodní cukry mění na alkohol a poté na kyselinu octovou.

Potřebné suroviny a vybavení

Než začnete, připravte si kvalitní jablka – ideálně bio nebo ze zahrádky či sadu. Potřebujete také čistou a ideálně odstátou vodu a skleněnou nádobu s širokým hrdlem. A nezapomeňte na něco, čím zakryjete nádobu, aby k octu mohl vzduch, ale nedostaly se k němu nečistoty. Ideálně zakrýt nějaké plátýnkem nebo třeba i jednorázovou roušku. Ideální poměr na domácí jablečný ocet je 1 díl jablek a 2 díly vody.

Proces fermentace a triky na úspěch

Začněte tím, že jablka nakrájíte na menší kousky nebo nastrouháte a vložíte do nádoby. Zalijte je vodou tak, aby byla jablka ponořená. A teď přichází ta nejdůležitější část – trpělivost. Nechte směs fermentovat na teplém místě, pravidelně promíchávejte a pozorujte, jak se mění. Bublinky na povrchu vám napoví, že vše jde správně. Až po několika týdnech (záleží na teplotě a množství cukru) se vám odmění dokonalý jablečný ocet. Není to jen obyčejný ocet – je to výsledek vaší kvalitní péče a trpělivosti.

Přidávat a nebo nepřidávat cukr?

Určitě jste narazili i na recepty, kde se přidává k jablkům cukr, což určitě není špatně a rozhodně to není na škodu. Nejčasteji ho tak můžete přidat, pokud nebudete mít například dostatek jablek nebo nebudou jablka dostatečně sladká – spíše kyselá. Jinak bych se primárně přikláněl čistě k jablkům a vodě, takže toho opravu moc nepotřebujete. 

Závěr

Domácí jablečný ocet je jako tekuté zlato, které si můžete hravě vyrobit sami. Je zdravý, přírodní a plný chuti, která se v obchodech nedá rozhodně koupit. Nejenže si ho můžete vyrobit podle svých představ, ale také budete mít jistotu, že do vašeho těla putuje jen to nejlepší. Tak proč to nezkusit? Stačí jen pár jablek a čas – výsledek a jednoduchost vás ohromí!

 

Pokud se chcete, ale naučit fermentovat na jednoduchých receptech, pak moc doporučuji kouknout na blog  a nebo na nejprodávanější kurz fermentace! 

Nejčastěji kladené otázky k výrobě jablečného octu

Jak dlouho trvá výroba jablečného octa?

Obvykle to trvá trvá 4–6 týdnů, ale čas se může lišit podle teploty a množství cukru. Osobně bych nechal fermentaci minimálně 3 týdny případně můžete promíchávat a ocet tak bude rychleji kvasit. 

Musím používat bio jablka?​

Je lepší používat bio jablka neobsahují tak zbytečné pesticidy, které by mohli fermentaci narušit. skvělou volbou tak mohou být jablka od farmáře ze zahrady či jablečného sadu.

Co dělat, když ocet nechutná dobře?

Zkuste nechat ocet kvasit nebo přidat případně více cukru.

Jak ocet skladovat?

Po dokončení fermentace ocet přelijte do skleněné láhve a uchovávejte na chladném místě.

Můžu použít jiný druh ovoce?

Ano, můžete experimentovat i s jiným ovocem, ale jablka jsou tradiční a nejčastěji používaná.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *